ketvirtadienis, rugpjūčio 20, 2009

4 pamokėlė. Įmantresnės siuvinėjimo priemonės - karoliukai

Jau išmokome pagrindinius ir svarbiausius dalykus apie siuvinėjimą kryželiu. Dabar galima keliauti tolyn, ten kur siuvinėti darbeliai sužėri įvairiausiomis karoliukų spalvomis, kur virš paveikslėlio iškyla grupelės susiglaudusių ar pavienių stiklinių ar plastmasinių burbuliukų. Pasižvalgykime po žėrintį siuvinėjimo pasaulį ;)

Išsiuvinėtiems darbams prabangumo ir išskirtinumo suteikia įvairūs karoliukai. Ypač puošniai atrodo siuvinėti angeliukai, fėjos, gėlės, drugeliai, vaikiški metrikai, staltiesės. Taip pat tai gera išeitis nemėgstančioms siuvinėti „french knock“ mazgelių - vietoje jų įsiuvamas norimos saplvos karoliukas.

Siuvinėjant originalius rinkinius ar tam tikrų dizainerių (pvz., Noros Corbet seriją „Mirabilia“) darbus, reikalingų karoliukų dydis, slapva ir firma jau būna nurodyti. Kitais atvejais, pasitelkus fantaziją, karoliukus galima parinkti ir savo nuožiūra. Jei nusprendėte patys improvizuoti, reiktų žinoti keletą dalykų.

Dažniusiai siuvinėjant kryželiu, naudojami smulkūs karoliukai (angl. "seed beads“) (žr. pav. 1). Tokio dydžio (apie 2,5 mm) karoliukai labiausiai tinka 14 Aidai arba 28 stambumo linui. Smulkesniam audiniui – 18 ar 22 Aidai ir 32 linui – labiau tiktų petite dydžio karoliukai (jie smulkesni, apie 2 mm). Viena žinomiausių prekinių ženklų tarp karoliukų gamintojų yra „Mill Hill“, tačiau jie pakankamai brangūs ir įprastoese Lietuvos parduotuvėse jų nėra. Tenka užsisakinėti internetu. Tačiau laimei, jų jau yra lietuviškose e - parduotuvėse(pvz. http://www.kasiulai.lt/). Pigesnių variantų galima įsigyti didesnėje siuvimo ar mezgimo reikmenų parduotuvėje. Tik šie, kaip ir pigesni siuvinėjimo siūlai, gali būti prastesnės kokybės ir turėti mažesnę spalvų paletę.

Adatos. Siuvinėjimui karoliukais reiktų ir atitinkamos adatos, nes per siaurą karoliukų skylutę paprasta siuvinėjimo adata gali netilpti.

Jos gali būti:
  • Specialios karoliukams adatos - ilgos, smailios su labai maža akute. Jos nepakeičiamos tūbelės formos karoliukams arba kai norima vienu metu prisiūti keltą karoliukų. Tačiau kai kam gali kilti problemų įveriant siūlą į mažą akutę. Tam galite naudoti specialią siūlams verti kilpelę (angl.k. „needle threader“).
  • Jei siuvame rutuliuko formos karoliukus arba po vieną, tiks ir 28 dydžio siuvinėjimo adata. Ji gera tuo, jog mažiau subado pirštus.

Siūlai. Siūlo spalva karoliukų pritvirtinimui (jei koknkrečiau nenurodyta siūlų kodų rakte) gali būti:

  • Tokia pati kaip ir karoliuko
  • Tokia pati kaip audinio, ant kurio siuvinėjama
  • Specialus siūlas, skirtas karoliukų prisiuvimui (pvz., „Nymo Thread“)

Karoliukus geriausia siūti tada, kai jau išsiuvinėtas visas paveikslas arba bent gera dalis tos vietos, kurioje ruošiamės prisiuvinėti karoliukus. Reiktų, prieš tai užbaigti ir backstich‘ą, ypač jei jis bus šalia karoliuko. Kai kas pataria (ir aš pati taip darau) karoliukus prisiūti netgi po darbelio išskalbimo ir išlyginimo, kad vėliau nekiltų problemų dėl darbelio užbaigimo.

Karoliukų prisiuvimo palengvinimui reiktų atsiminti:

  • Karoliukus galima paimti šlapiu pirštu – karoliukai tiesiog prilips prie piršto. Galima naudoti ir specialų aksesuarą, tvirtinamą prie piršto (angl. k. „Bead-Nabber“) (žr. pav. 2) – karoliukai tvarkingai įsitvirtina smulkiose duobelėse. Taip nuo piršto karoliukai veriami ant siūlo.
  • Jei siuvinėjamas mažas darbelis, audinį galima laikyti virš lėkštutės ar kokios nors plastikinės dėžutės dangtelio, kad neišbėgiotų karoliukai. O jiems nukritus, lengva bus surinkti.

Siūlo užtvirtinimas. Prisiūti karoliukai iškyla virš audinio. Todėl būtina labai gerai užtvirtinti siūlą, kad karoliukai tvirtai laikytųsi ir nenutrūktų (niekam to nelinkėčiau...).

Galimi trys siūlo užtvirtinimo būdai:

  • Tradicinis metodas. Blogojoje darbelio pusėje užkabiname siūlą už kelių jau isšsiuvinėtų kryželių ir pertraukiame per juos siūlą. Tą pati pakartojame per kelius kryželius tik i priešingą pusę.
  • „Kilpos“ metodas. Jis tinkamas tik tada, kai karoliukų prisiuvimui ketiname naudoti dvigubą siūlą. Imame vieną siūlo giją, lenkiame ją pusiau. Siūlo galą su kilpele kišame per adatos akutę. Šis siūlo galas turi būti ilgesnis už tą, kurame liko du atskiri siūlai. Duriame adatą iš blogosios audinio pusės (blogojoje pusėje turi likti tik siūlo galas su nedidelė kilpelė). Gerojoje pusėje adatos pagalba užveriame karoliuką. Vėl duriame adatą atgal kartu perverdami visą siūlą per tą pačią likusią kilputę. Taip kartu prisiuvamas pirmasis karoliukas ir užtvirtinamas siūlas.
  • Atskiras mazgelis. Dešinėje pusėje keli centimetrai virš tos vietos, kur ketiname siūti karoliuką, užtvirtiname mazgelio pagalba siūlą. Siuvame karoliukus. Baigus, nukerpame toli esantį mazgeli, o likusį siūlo galą perkišame per kelis isšsivinetus kryželius blogojoje pusėje į vieną pusę, paskui į kitą. Taip siūlas tikrai neišslys jums dar besiuvinėjant.

Karoliukų prisiuvimo būdai. Jų yra trys, todėl kiekvienas gali išsirinkti sau tinkamiausią:

  1. „Pusinis kryžiukas„– karoliukai „sugula“ įstrižai. Šiuo būdu karoliukai prisiuvami pusinio kryžiuko siūle. Jam gali būti naudojamos 1 – 2 siūlų gijos. Duriame adatą iš blogosios audinio pusės kairiojo apatinio kryželio kampo. Užveriame karoliuką. Tada duriame adatą i viršutinį dešinįjį būsimo kryželio kampą. Tokiu principu prisiuvami ir tolesni karoliukai (žr. pav. 3).
  2. „Pilnas kryžiukas“ – karoliukai „sugula“ tiesiai, vertikaliai. Šiuo atveju karoliukai prisiuvami pilno kryželio dygsniais. Duriame adatą iš blogosios pusės į būsimo kryželio kairįjį apatinį kampą, užveriame karoliuką, duriame adatą į dešinįjį viršutinį kampą. Iš blogosios pusės duriame į dešinįjį apatinį kampą, vėl perveriame per tą patį karoliuką ir duriame adatą į viršutinį kairįjį kampą. Galimas variantas ir į priešingą pusę tik būtinai reikia du katus perverti per tą patį karoliuką (žr. pav. 4).
  3. „Išskleistas pilnas kryžiukas“ - karoliukai „sugula įstrižai. Šiuo metodu karoliukų pritvirtinimui naudojami 2 siūliukai. Metodo eiga panaši kaip ir „Pilnojo kryžiuko“ tik siuvant viršutinį kryželio dygsnį, siūlai yra išskiriami taip, kad per jų tarpą tilptų karoliukas. Antrą kartą per tą karoliuką perverti nerikia. Viršutinis dygsnis lieka po karoliuku (žr. pav. 5).

Pavienų karoliukų prisiuvimas sukelia daugiau neaiškumų. Norint, kad kiekvienas koroliukas tvirtai laikytųsį, reiktų po kiekvieno darytį mazgelį. Tačiau siuvinėtojos vengia jų. Išeitis yra – siuvinėjat bespalviu arba audinio spalvos siūlų, tampyti jį nuo vieno karoliuko prie kito, nenukerpant siūlo. Neekonomiška, bet patvaru.

Baigus darbelį, reikia jį išskalbti, jei karoliukus prisiuvote jau ant išplauto darbelio, tai užteks tik dar kartą jį perskalauti. Jei ruošiatės pašalinti nešvaramus nuo audinio su visais karoliukais, įsitikinkite, kad nuo jų nenusilups spalva (to tikrai neatsitiks, jei naudosite kokybiškus karoliukus). Priežiūros ypatumai dažniausiai nurodomi etiketėje. Jei nėra, patikrinti galite taip – paimkite keletą karoliukų ir patrinkite tarp delnų arba panardinkite trumpam į rūgštų vandenį.

Skalbkite švelniomis priemonėmis nekarštame vandenyje. Jei naudojate Mill Hill Glass or Crystal Treasures, jų skalbti negalima!

Lyginti patarčiau ant storo frotinio rankšluosčio, nekarštu lygintuvu iš blogosios pusės ir per kokį nors audinį. Jei po lyginimo karoliukai išsikraipė, gali juos pataisyti adata.

Rėminant nenaudokite „non-reflective“ stiklo, nes gali iškraipyti karoliukų spalvas. Taip pat rėminti geriausia būtų su pasporu, kad stiklas neprispaustų karoliukų.

Karoliukų prisiuvimas reikalauja ypač daug kruopštumo ir kantrybės. Bet pažiūrėkit, kai žėri jūsų paveiksliukas!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą